Reittiennätyksiä hyvässä kelissä, kovassa seurassa!
9.11.2025

Lähes tuuleton ja lämpimän kostea juoksusää loivat edellytykset ennätysaikoihin Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden (LUU) Talvijuoksusarjan avauksessa. Näissäkin oloissa kaikki on omalla työllä ansaittava, joten kunnia urheilijoille, jotka kirittivät toisistaan irti parastaan. Asetelmaa haettiin jo ilmoittautumisessa, kun miesten sarjassa muutama juoksija vaihtoi alkuperäisen osallistumisaikeensa kympiltä vitoselle ei suinkaan paremman sijoituksen, vaan kovemman kilpailun toivossa.
Kaikki tulokset täällä ja kuvia osakilpailusta täällä.
Miesten viiden kilometrin matkalla koko kärkikolmikko paineli alle entisen reittiennätyksen: Joona Leino (LUU) 15.46, Jukka Salo (Karkkilan pojat) 15.48 ja Aku Nikander (LUU) 16.13 saivat vauhtia toistensa menosta. Keväällä Joona ja Jukka kisasivat samoin sekuntitaiston – nyt lopputulos kääntyi nuoruuden eduksi: M17 sarjassa menneenä kesänä valtakunnallisestikin komeita sijoituksia saavuttanut Joona Leino on Alexander Holthoerin valmentama LUU:n yksinäinen susi ikäisenään kestävyysjuoksijana. LUU:n tänä syksynä vahvistunut kestävyysjuoksun valmennustoiminta jalostaa toivottavasti seuraksi uusia nousevia kykyjä muutaman vuoden perspektiivillä.
Kilometrin matkalle, 9- ja 11-vuotiaiden tyttöjen ja poikien lähdössä starttasi viisi kohtalaisen saman vauhtista juoksijaa. Sarjojensa nopeimmat Niilo Järvinen ja Ellen Niskala joutuivat taivaltamaan matkan ilman kiriapuja. Niilon loppukiri paljasti, että matkavauhdissa olisi ollut kiristämisen varaa, mutta tälläkin vauhdinjaolla yksin juostuna komea aika 3.48. Yksin sai taivaltaa myös Lahden Ahkeran Emilia Jousimaa, mutta reittiennätyksistä heikoimpana keikkunut naisten viiden kilometrin ennätys meni uusiksi yli minuutilla. Nyt ennätys kirjataan 17.51.
Tällä kertaa ylivoimaiseen voittoon kympillä kiritti itsensä M40-sarjassa kilpaileva Antti Pöyry, aika 35.59 ja yleisessä sarjassa juosseet Markus Nikander ja Tuukka Seger täydensivät tämän osakilpailun LUU:n kolmoisvoitoksi, mikä ei tietenkään ole mikään ilonaihe, sillä kovaa kilpailua kaipaamme ja osallistujia laajalta alueelta. ”Osallistujia oli nyt 72, enemmän kuin viime kauden ensimmäisessä osakilpailussa, mikä oli kuitenkin ehkä hienoinen pettymys”, toteaa syksyn hölkissä Talvijuoksusarjaa mainostanut Julius Westerberg ja jatkaa: ”Kyllähän tälläkin määrällä on juhlan tunnelmaa ja syntyy myös hienoja kamppailuja yli sarjarajojen, kuten nyt muun muassa pitkä loppukirivääntö M80-sarjan Markku Juopperin (SpoVe) ja naisten yleisessä sarjassa juosseen Jenni Tervosen (Hiisi Masters) välillä – kiri päätyi Markun eduksi sekunnin erolla, aikaan 29.36 (5km).”
Jotkut saattoivat panna merkille maalialueella uuden kellomiehen – lohjalainen kestävyysvalmentaja Ralf Lipp vetää LUU:n nuorten torstairyhmää, johon toivotaan löytyvän lajista kiinnostuneita nuoria myös seuran ulkopuolelta. Talvijuoksusarjan seuraava osakilpailu 20. joulukuuta. Sarjakilpailussa neljä parasta sijoitusta lasketaan ja vähintään kolmeen osakilpailuun tulee osallistua, niin Kunnian Kukko saattaa maaliskuussa kajauttaa ja askel nostaa ahkeroijansa palkintopallille.









